••• -:- پرده سرای هاله -:- •••

ژورنال و توضیحات کامل در مورد پرده

پرده و زيبايى پنجره

260826.jpg
مدل سال ۱۳۸۸ ایتالیایی ---- میتوانید با شماره بالا تماس بگیرید تا تصاویر مدلهای دوخته شده امسال که با استقبال زیادی نیز روبرو شد به آدرس شما ایمیل شود--- طریقه دوخت انواع والان از طریق اس ام اس---
ابتدا تصميم بگيريد كه از نور وارد شده به اتاق به چه راهى مى خواهيد استفاده كنيد به عنوان مثال مى خواهيد اتاق خوابتان كم نور باشد پس در انتخاب پرده، رنگ و جنس آن دقت كنيد.
سعى كنيد از دو چوب پرده براى پنجره هايتان استفاده كنيد با اين روش ميزان نور وارد شده به اتاقتان را خودتان كنترل مى كنيد علاوه برآن پرده هاى اصلى كه در سمت رو قرار دارند در اثر نور آفتاب كمتر آسيب مى بينند و ديگر اينكه به راحتى مى توانيد آنهارا با تغيير فصل تغيير دهيد.

در فصل بهار رنگى را براى پرده هايتان انتخاب كنيد تا رنگهاى شكوفه هاى در باغچه را برايتان انعكاس دهد. در فصل زمستان رنگهاى گرم و متاليك را براى پرده ها انتخاب كنيد زيرا باعث مى شود حالت و حس گرما و دنج بودن را به اتاق بدهد. دقت داشته باشيد پرده هاى ضخيم و سنگين تر در فصل زمستان باعث مى شود تا سرماى كمترى داخل خانه شود. در فصل تابستان پرده هاى سبك و نازك به شما اجازه مى دهد تا پنجره ها را باز كنيد و نسيم شادى بخش خوش تابستان را احساس كنيد و بهترين نوع پارچه هايى كه مى توانيد براى پرده استفاده كنيد لينن و كتان هستند.

قبل از خريد پرده ها به نوع و جنس آنها فكر كنيد. پرده هاى سنگين و ضخيم حالتى استاتيك ، ايستا و سنگين دارد پس دقت كنيد كه اين مدل پرده بايد با وسايلى كه انتخاب كرده ايد مانندمدل مبلمان ، فرشها ، بوفه و... غيره هماهنگى داشته باشد زيرا اين نوع پرده ها بيشتر حالت كلاسيك دارند.
پرده هاى سبك و نازك و تورى كه حركت دادن و تكان خوردنشان راحت تر هستند بيشتر حالت ساده و تا حدودى غيررسمى دارد و بيشتر مناسب خانه هايى هستند كه سبكى غير از كلاسيك را انتخاب كرده اند.

به خاطر داشته باشيد قابهاى دور پنجره به دكوراسيون خانه كمك مى كند شما مى توانيد براى قاب دور پنجره از چوب يا قابهاى پيش ساخته و يا حتى انواع آجرهاى تزئينى استفاده كنيد كه البته بايد با رنگ پرده ها و مبلمان خانه هماهنگ باشد.
چوب پرده ها نيز بسيار مؤثر هستند مى توانيد از انواع چوب پرده در رنگهاى مختلف مانند طلايى، نقره اى و چوبى استفاده كنيد.

همچنين والان نيز از جمله جزئيات پرده است كه مطمئناً به زيبايى خانه اضافه خواهد كرد كه البته اين نيز رابطه مستقيم با دكوراسيون داخلى خانه دارد.

مدل پرده

+ نوشته شده در  86/07/22ساعت   توسط رضا احمدی  | 

نكته های مفید درباره پرده

طراحی رایگان دکوراسیون منزل شما توسط سرای پرده احمدی -شما میتوانید حتی در مورد خرید پارچه های پرده ای با ما مشورت کنید.پرده از جایگاه مهمی در دكوراسیون هر فضایی برخوردار است و بخش چشمگیری از سطوح دیوارها را اشغال می كند.
 
برخی پرده را لباس خانه می دانند از این رو دانستن نكته های ظریف اما مهم درباره انتخاب پرده می تواند شما را در تهیه پرده مناسب برای منزلتان یاری دهد.
 

در هر خانه پنجره های متعددی در ابعاد و به اشكال مختلفی وجود دارند كه هر یك باید با پرده ای متناسب با ویژگی های خاص خود پوشانده شوند. هنگامی كه قصد دارید پرده ای برای یك پنجره انتخاب كنید باید مدلی را برگزینید كه هم به لحاظ زیبایی و هم از نظر كاربردی برای آن پنجره و دكوراسیون اطرافش مناسب باشد.
 
 
 
 
مدل پنجره خود یكی از عوامل متعددی است كه در انتخاب پرده باید در نظر داشت. بلندی یا كوتاهی، عریض بودن یا باریكی پنجره، نحوه باز و بسته شدن آن و چگونگی و محل قرار گرفتن آن در دیوار، برخی از اطلاعاتی هستند كه تصمیم گیری ما درباره مدل پرده را تحت تأثیر قرار می دهند.
 
مدل انتخابی شما برای پرده باید امكان باز و بسته شدن راحت پنجره ها و درهای شیشه ای را فراهم كند و مدل پرده نباید موجب ایجاد اشكال و مزاحمت در این امر شود. مثلاً برای پنجره هایی كه رو به داخل باز می شوند، باید چوب پرده ای بلندتر از عرض پنجره در نظر گرفت تا بتوان هنگام نیاز به باز كردن پنجره، پرده ها را كاملاً به دو طرف پنجره هدایت كرده و جمع كرد. به این ترتیب پنجره آزادانه باز و بسته می شود.
 

بلندی یا كوتاهی، عریض بودن یا باریكی پنجره، نحوه باز و بسته شدن آن و چگونگی و محل قرار گرفتن آن در دیوار برخی از اطلاعاتی هستند كه تصمیم گیری ما درباره مدل پرده را تحت تأثیر قرار می دهند.
 
مدل انتخابی شما برای پرده باید امكان باز و بسته شدن راحت پنجره ها و درهای شیشه ای را فراهم كند و مدل پرده نباید موجب ایجاد اشكال و مزاحمت در این امر شود.
اگر پنجره در فرورفتگی دیوار قرار گرفته باشد می توان پرده را درون این فرورفتگی یا بیرون از آن نصب كرد. اما نصب پرده در داخل فرورفتگی و در نتیجه فاصله بسیار كم آن با پنجره، اگرچه به زیبایی پرده و پنجره می افزاید اما مانع عبور بخش اعظم نور می شود و فضا را تاریك می كند. همچنین در این صورت پرده باید از ابعاد قاب پنجره پیروی كند. در مقابل، نصب پرده در بیرون از قاب فرورفتگی دیوار این امكان را به ما می دهد كه پرده را به طور كامل به دوطرف پنجره بکشیم و جمع كنیم و در مواقع لازم از نور بیشتری بهره مند شویم؛ همچنین می توانیم بنا به سلیقه خود و متناسب با دكوراسیون اتاق از پرده های بلند برای پنجره های كوتاه نیز استفاده كنیم. اگر در زیر پنجره رادیاتور شوفاژ نصب شده است بهتر است آن را با پرده، به خصوص پرده ضخیم، بپوشانیم زیرا در زمستان مانع انتشار گرما در محیط اتاق خواهد شد.

در چنین مواردی می توان از یك پرده بلند دوتكه و در صورت تمایل والان از جنس آن استفاده كرد كه در دو طرف پنجره جمع می شوند و در قسمت وسط از یك سایبان كه در مواقع لازم بسته شده و پنجره را می پوشاند بهره گرفت.
چنانچه بودجه محدودی در اختیار دارید انتخاب مقدار بیشتری پارچه ارزان قیمت بهتر از مقدار كمتری پارچه گران قیمت است. زیرا از پارچه ء بیشتر می توان پرده ای پُرچین تر دوخت و پرده پُرچین تر همواره نمایی زیباتر خواهد داشت.
 

دوخت پرده های دولایه از پارچه های رنگین، به اتاق هایی كه طراحی و دكوراسیون رنگینی دارند زیبایی بیشتری می بخشد. این پرده ها را به صورتی جمع كنید كه لایه زیرین نیز دیده شود.
در اتاق هایی كه از نور شدید آفتاب برخوردارند در زیر پرده از سایبان استفاده كنید و چنانچه از پرده های رنگین استفاده می كنید یك آستری در زیر پرده نصب كنید تا از رنگ پریده شدن پارچه اصلی پرده بر اثر شدت نور آفتاب جلوگیری كند. این آستری ممكن است به پشت پرده دوخته شود و یا از چوب پرده دیگری در زیر آن آویزان باشد. دوخت آستری به پشت پرده اصلی همچنین موجب سنگین تر شدن پرده و زیباتر شدن نمای ظاهری آن می شود. اما آستری های جدا موجب دیرتر كثیف شدن پرده اصلی می شوند زیرا دوده ای را كه از شكاف پنجره به داخل راه می یابد جذب می کنند و مانع رسیدن آن به پرده اصلی می شوند.
 

اگر به خانه دیگری نقل مكان می كنید و پرده های قبلی شما برای پنجره های خانه جدید كوتاه هستند می توانید با افزودن نوارهایی از پارچه ای به رنگ متناسب به پایین پرده و دوخت والانی از این پارچه ارتفاع آن را به میزان دلخواه برسانید. گزینه دیگر این است که هنگام جابه جایی به منزل جدید، پرده های قبلی خود رابه خریدار خانه تان بفروشید و پرده های خانه جدید را هم از فروشنده بخرید.
 
 
+ نوشته شده در  86/07/22ساعت   توسط رضا احمدی  | 

از چه پرده اي براي زيباتر كردن منزلمان استفاده كنيم؟

انتخاب نوع پرده با هر هدفي، منوط به خصوصيات محيط و لوازم دكوراسيوني به كار رفته در آن فضا است. شما نمي توانيد تنها به دليل ايجاد مانعي در مقابل گرما و نور، پرده اي انتخاب كنيد كه نظم و هماهنگي حاكم در محيط را برهم زند. شما بايد با در نظر گرفتن كليه موارد فوق مناسب ترين را برگزينيد. ما نيز با ارائه مدل هاي گوناگون شما را ياري مي دهيم. در اين راستا رايج ترين انواع اين پرده ها شامل موارد زير هستند:

۱ - آستري:

آستري پرده ضخيمي از جنس كتان و يا پارچه اي با درصدي نايلون، ارزان قيمت و قابل شستشو است.اين پرده را معمولاً در زير پرده هاي گران قيمت تر و نازك مي آويزند. پرده انتخابي بر روي آستري ها اغلب حرير و يا توري است. به همين علت براي جلوگيري از تأثير ظاهر آستري بر پرده حرير و يا تور، آن را ساده و بدون طرح و به رنگ روشن مانند سفيد يا شيري انتخاب مي كنند. رايج ترين نحوه آويختن آستري به اين صورت است كه چوب پرده اي معمولي و جداگانه در نزديكترين فاصله با پنجره، به ديوار و يا سقف نصب كرده و پرده را به آن آويزان مي كنند. 

از آنجا كه پرده هاي ضخيم از جمله آستري ها و مواردي كه پس از اين به آنها اشاره خواهد شد، درصد زيادي از نور مفيد خورشيد را در ساعات ديگر روز (پيش از ظهر) نيز هدر مي دهند، متحرك بودن آنها ضروري است. لذا يا مي توانيد آنها را به صورت دستي در طول ريل حركت داده و يا با نصب وسيله اي مخصوص، معروف به اتوماتيك در كنار پنجره، اين كار را با كشيدن يكي از طناب هاي عمودي انجام دهيد. به اين ترتيب پرده، به راحتي كنار رفته و روشنايي وارد مي شود. اين وسيله براي پنجره هايي كه به جهت عريض بودن براي پوشش آنها از پرده هاي دو تكه استفاده مي كنند نيز كارآيي بسيار داشته و با كمك آن، هر يك از تكه ها به طرفين پنجره كنار كشيده مي شود. به اين ترتيب مجبور نخواهيد بود براي كنار زدن آستري و كشيدن مجدد آن حداقل روزي دوبار نظم موجود در پرده حرير و يا توري روي آن را بر هم بزنيد.

۲ - پرده هاي ضخيم روكار:

اين پرده ها از پارچه هاي گران قيمت تر و با دوام تري انتخاب مي شوند، پارچه هاي به كار رفته براي اين نوع پرده اغلب پارچه هاي مورد استفاده براي رومبلي يا كمي نازك تر، مخمل، ساتن و به طور كلي پارچه هاي محكم و آهاردار هستند. اين پرده ها به صورت دو تكه (براي پنجره هاي عريض) و در روي پرده نازك (حرير يا توري) به همراه يك والان در بالاي پنجره، تركيبي زيبا را تشكيل داده ولي بدون وجود پرده نازك در زير و يا حتي والان نيز مورد استفاده قرار مي گيرند. كافي است پنجره مورد نظر رو به مكاني باز شود كه چشم انداز خوبي در هنگام شب و روز داشته باشد؛ به اين ترتيب حتي وجود پارچه اي نازك مانند حرير نيز مانعي براي لذت بردن از اين نعمت است. از آنجا كه برخلاف پرده هاي آستري، اين پرده ها را معمولاً رنگي و حتي طرح دار انتخاب مي كنند، حفظ هماهنگي طرح و رنگ با دكوراسيون محيط ضروري است. زيرا كه با كشيده شدن آنها به هنگام نيمروز بر روي پنجره احتمالاً سطح وسيعي از يك ديوار اتاق به اين پرده نقش دار و رنگي اختصاص يافته و در نتيجه خصوصيات آن بر دكوراسيون محيط تأثير به سزايي خواهد گذاشت: اين مسئله در مورد ديگر مدل هاي پرده كه در ذيل معرفي خواهد شد نيز صدق مي كند. 

۳ - سايبان (Shade):

اين مدل پرده در انواع و اقسام مختلفي مورد استفاده قرار مي گيرد كه رايج ترين آنها عبارت اند از:الف) سايبان مدل رومي (تصوير ۱)

ب) سايبان مدل ابري (تصوير ۲)

ج) سايبان لوله اي (رولي) (تصوير ۴)

نكته اي كه در مورد همه انواع اين سايبان ها مشترك است، اين است كه همه آنها درست به اندازه داخل پنجره دوخته و آويخته مي شوند؛ در ضمن به صورت عمودي متحرك بوده و به طرف بالا جمع مي شوند. مدل هاي رومي و ابري به جهت فرم فانتزيشان بيشتر به صورت تنها براي پنجره مورد استفاده قرار مي گيرند و كاربرد آنها در محيط هاي آشپزخانه و اتاق خواب بسيار است. در مدل رومي ممكن است والاني براي بالاي پنجره در نظر گرفته شود ولي در مدل ابري وجود هرگونه والان ، اضافي است ؛ زيرا كه با جمع شدن آن به طرف بالا خودش نقش والان را براي پنجره ايفا مي كند.

نوع سوم سايبان ها به صورت كارخانه اي توليد شده و در فروشگاه هاي مربوطه در اندازه ها و طرح ها و رنگ هاي مختلف و حتي جنس هاي گوناگون يافت مي شوند. در اين مدل محفظه اي استوانه اي در بالاي پنجره نصب شده و با كشيدن طنابي كه از آن محفظه خارج شده است، سايبان به صورت لوله اي در داخل محفظه جمع شده و يا از آن بيرون مي آيد. اين نوع سايبان را نيز به تنهايي براي پنجره آشپزخانه و يا اتاق خواب و گاهي به همراه والان و تور يا حرير و در نقش آستري نيز مورد استفاده قرار مي دهند. به طور كلي كاربرد هر يك از مدل هاي فوق و ايجاد تركيب هاي سه گانه و دوگانه پرده اي براي پنجره، رابطه مستقيمي با شرايط محيط و سليقه طراح آن فضا دارد ولي لازم به ذكر است سايبان ها به خصوص در نوع اول و آخر بيشتر براي پنجره هاي كم عرض مورد استفاده قرار مي گيرند.

۴ - پرده هاي كركره اي:

پرده هاي كركره اي به دو دسته اصلي تقسيم مي شوند:الف) پرده كركره اي افقي كه در دو نوع فلزي و چوبي در فروشگاه ها عرضه مي شوند. منظور از فلزي و چوبي بودن، جنس تيغه هاي آن است .

  نوع فلزي اين گونه پرده ها در گذشته رواج بيشتري داشته ولي امروزه ديگر كمتر از اين نوع در مكان هاي مسكوني استفاده شده و موارد مصرف آن بيشتر در مكان هاي اداري و تجاري است. حال آنكه نوع چوبي آنها به علت ظرافت، زيبايي ظاهري و همچنين قيمت گزافش بيشتر براي خانه ها مورد استفاده قرار مي گيرد. به طور كلي بر روي هر دو مدل مي توان پرده نازك و حرير و در بالاي پنجره ، والان آويخت .  تركيب سه تايي براي اين مدل نيز كارآيي دارد ولي از آنجا كه نوع چوبي آن بسيار فانتزي و زيبا است، كاربرد آن به تنهايي و با يك والان نيز جذابيت خاص خود را دارد.

ب) پرده كركره هاي عمودي (لوردراپه):

اين پرده ها شامل تيغه هاي محكم و پهن پارچه اي است كه به صورت عمودي در كنار هم قرار گرفته ولي به صورت افقي در طول پنجره حركت مي كند: اين پرده ها نيز بيشتر در محيط هاي اداري به كار رفته و در فضاي مسكوني كمتر مورد استفاده قرار مي گيرند ولي در صورت تمايل مي توانيد براي فانتزي تر كردن آن والاني طرح دار و تزئيني در بالاي پنجره آويخته و يا حتي با پرده اي توري و يا حريري در روي آن ، تركيبي سه تايي براي پنجره فضايتان با هدف دكوراسيوني و جلوگيري از تابش مستقيم نور خورشيد ايجاد كنيد. تركيب والان و پرده كركره از نوع فلزي نيز امكان پذير بوده و در تصوير۳ نمونه اي از آن را ملاحظه مي كنيد.
 
 
+ نوشته شده در  86/07/18ساعت   توسط رضا احمدی  | 

آموزش دوخت پرده

تا به حال از خرده پارچه هاي بي مصرف براي دوخت پرده استفاده كرده ايد؟ در اين بحث دوخت پرده چند تكه را آموزش خواهيم داد.
روش دوخت
۱ـ براي محاسبه ميزان پارچه مورد نياز ابتدا پنجره را اندازه بگيريد، سپس براي لبه هاي پرده حدود ۱۶ سانتيمتر به طول ۱۰ سانتيمتر به عرض اضافه كنيد (اندازه درازاي پرده به عنوان طول مستطيل محاسبه مي شود) براي پرده اي با اندازه معمولي حدود ۲ برابر عرض آن را در نظر بگيريد و براي چين خوردن بيشتر پرده ۳ برابر اندازه عرض را در نظر بگيريد.
۲ـ براي برش ها، اندازه هر برش بايد دقيقاً برابر با پهناي مورد نظر باشد به علاوه ۳ سانتيمتر (براي لبه هاي بالايي و پاييني) براي دوخت به تكه هاي ديگر اضافه شود.
براي تقسيم بندي پارچه به تكه هاي مختلف به صورت دلخواه عمل كنيد، اگر پرده چهار قسمت دارد به همان نسبت طول پرده را تقسيم كنيد، در اين مدل طول پرده به شش قسمت مساوي تقسيم شده است.
۳ـ حال، تمام تكه هاي برش خورده را به وسيله سوزن ته گرد به يكديگر متصل كنيد.
۴ـ براي دوخت قسمت نوار پرده و تقسيم بندي پرده را روي سطح صاف پهن كنيد و با استفاده از خط كش و مدادرنگي هر ۱۰ سانتيمتر را يك علامت كوچك بزنيد، بعداز دوخت نوار پرده در هر ۱۰ سانتيمتر يك عدد گيره پرده نصب كنيد.
۵ـ براي قسمت پشت كار براي ظاهر بهتر دوخت، از يك آستر استفاده كنيد، تكه ها را از ۱‎/۵ سانتيمتر پايين و ۱‎/۵سانتيمتر بالا روي هم قرار دهيد و شروع به دوختن تكه ها به يكديگر كنيد.
بعد از اتمام دوخت تكه ها به يكديگر گوشه هاي پرده را كه به عنوان حاشيه در نظر گرفته بوديد با كوك زيكزاك به سمت داخل پس دوزي كنيد.
۶ـ حال نوبت به دوخت قسمت پشت كار مي رسد، قسمت آستررا بافاصله حدود يك سانتيمتر از طرفين روي كار قرار دهيد و آن را با دوخت ساده به قسمت اصلي پرده متصل كنيد.
۷ـ براي نصب نوار پرده ابتدا نوار مورد نظر را انتخاب كنيد، بعد از دوخت آستر پرده آن را روي قسمت آستر قرار داده و با چرخ دور آن را به صورت ساده چرخ كنيد.
+ نوشته شده در  85/05/19ساعت   توسط رضا احمدی  | 

از فضاي پايين تختخواب چگونه استفاده كنيم

براي تختخوابهاي بزرگ كه فاقد حاشيه پاييني هستند مي توان از يك عدد مبل نشيمن كوچك استفاده كرد. به صورتي كه قسمت تكيه گاه مبل هم سطح تخت باشد و از آن بلندتر نباشد تا تناسب نيز حفظ شود اما بهتر است از يك مبل كوچك مكعبي شكل استفاده شود كه تكيه گاه نيز نداشته باشد و از چند عدد يا پارچه هم جنس روتختي و روبالشي ها، براي تزئين روي آن استفاده شود.
براي استفاده بهينه از فضا و از هرگوشه اتاق، راه ديگري براي استفاده از فضاي پايين تختخواب است كه با قراردادن ميز كوچكي، وسايل موردنظر و يا حتي كتابها و ... را روي آن قراردهيم كه البته ميز انتخاب شده بهتر است هم ارتفاع تخت باشد تا اختلاف ارتفاع سطح نيز تناسب چينش را باهم نزند.
راه ديگري براي استفاده از قسمت پايين تختخواب، قراردادن صندوقچه اي بزرگ است كه تمام وسايل موردنياز اعم از ملحفه و ... و حتي كتابها و ... وسايل موردنياز روزمره خود را در دسترس و در محلي مناسب نگهداري كنيد.
به جاي قراردادن مبل، صندوقچه و ... مي توانيد از يك صندوقچه كوچك و چند عدد كوسن بزرگ كه به شكل پشتي باشد، براي نشستن استفاده كنيد به صورتي كه قسمت پايين تخت به صورت تكيه گاه شما باشد.
همچنين بهتر است كوسن ها را از پارچه روتختي و يا بالش ها بدوزيد تا هماهنگي نيز بيشتر حفظ شود.
+ نوشته شده در  85/05/19ساعت   توسط رضا احمدی  | 

پرده پيلي دار

 

 

 

 

 

 

 

اگر مي‌ خواهيد اين‌ مدل‌ پرده‌ با حداقل‌ ميزان‌ دوخت‌ و برش‌ و با استفاده‌ از يك‌ دستگاه‌ پرچ‌ تهيه‌ مي ‌شود. آماده‌ كردن‌ اين‌ پرده‌ حتي‌ براي‌ كساني‌ كه‌ سر رشته‌ اي‌ از خياطي‌ ندارند، بسيار آسان‌ است. اگرچه‌ ظاهر زيبا و آراسته‌ آن‌ چندان‌ ساده‌ به‌ نظر نمي ‌رسد.

به‌ صورت‌ سنتي، پرده‌هاي‌ پيلي ‌دار دست‌ دوز هستند، اما با اين‌ روش‌ مي‌ توان‌ با كمترين‌ دوخت‌ و با استفاده‌ از نوارهاي‌ پارچه اي‌ باريك‌ كه‌ از سوراخ‌هاي‌ تعبيه ‌شده‌ در بالاي‌ پرده‌ عبور داده‌ مي‌ شوند، پيلي‌ ها را در جاي‌ خود نگاه‌ داشت. طرح‌ راه‌ راه‌ پارچه‌ نيز كار را ساده ‌تر مي ‌كند، زيرا نوارهاي‌ پارچه ‌اي‌ را هم‌ مي ‌توان‌ به‌ راحتي‌ از باريك ‌ترين‌ راه‌ پارچه‌ تهيه‌ كرد.

وسايل‌ لازم‌

- پارچه‌ به‌ اندازه‌ متناسب‌ با ابعاد پنجره‌

- لايي‌ به‌ عرض 13 سانتيمتر و طول‌ برابر با عرض‌ پرده‌

- دستگاه‌ پرچ‌ و حلقه‌ هاي‌ فلزي‌ پرچ‌ (شش‌ حلقه‌ براي‌ هر يك‌ از پيلي‌ ها)

- تعدادي ‌حلقه‌ برنزي‌ كوچك‌ (يك‌ حلقه‌ براي‌ هر يك‌ از پيلي‌ ها)

1 . ارتفاع‌ پنجره‌ را اندازه‌ بگيريد و به‌ آن‌ 20 سانتيمتر براي ‌برگردان‌ بالاي‌ پرده‌ و 15 سانتيمتر براي ‌تو گذاشتن پايين‌ پرده‌ اضافه‌ كنيد.

2 . براي‌ محاسبه‌ عرض‌ پرده، ابتدا طول‌ چوب‌ پرده‌ را اندازه‌ بگيريد. سپس‌ با احتساب‌ 25 سانتيمتر به‌ ازاي‌ هر پيلي‌ و 22 سانتيمتر فاصله‌ در ميان‌ پيلي‌ها ، ميزان‌ پارچه‌ مورد نياز را برآورد كنيد.

3 . پرده‌ را به‌ ارتفاع‌ مورد نظر از پارچه‌ ببريد. در صورتي‌ كه‌ عرض‌ پارچه‌ كمتر از ميزان‌ مورد نياز براي‌ عرض‌ پرده‌ باشد، ممكن‌ است‌ از دو يا سه‌ قد پارچه‌ استفاده‌ كنيد و بنا به‌ سليقه‌ خود مي‌ توانيد دو قد پارچه‌ را در راستاي‌ ارتفاع‌ پرده‌ به‌ هم‌ بدوزيد و پرده‌ را يك‌ تكه‌ تهيه‌ كنيد؛ يا آنها را جدا از هم‌ و به‌ صورت‌ دو پرده‌ در كنار يكديگر در نظر بگيريد.

4 . لبه‌هاي‌ پرده‌ را به‌ غير از لبه‌ بالا كمي‌ تو بگذاريد، اتو كنيد و سپس‌ با چرخ‌ خياطي‌ بدوزيد.

5 . لبه‌ بالاي‌ پرده‌ را 5/2 سانتيمتر به‌ طرف‌ زير تا كنيد و سپس‌ يك‌ بار ديگر آن‌ را به‌ صورت‌ نواري‌ به‌ عرض‌ 13 سانتيمتر تا بزنيد. قسمت‌ بالاي‌ پرده‌ را به‌ همين‌ صورت‌ كه‌ تا زده‌ايد اتو كنيد.

6 . لايي‌ را به‌ طول‌ برابر با عرض‌ پرده‌ ببريد و آن‌ را داخل‌ تاي‌ بالاي‌ پرده‌ قرار دهيد و با چند كوك‌ در جاي‌ خود ثابت‌ كنيد.

7 . با استفاده‌ از دستگاه‌ پرچ، حلقه‌هاي‌ فلزي‌ مخصوص‌ پرچ‌ را به‌ صورت‌ رديفي‌ افقي‌ درست‌ در زير لايي‌ به‌ پارچه‌ پرچ‌ كنيد. اولين‌ پيلي‌ را از لبهِ يك‌ طرف‌ پرده‌ شروع‌ كنيد. براي‌ هر يك‌ از پيلي‌ها بايد 6 حلقه‌ به‌ فاصله‌ 5/2 سانتيمتر از يكديگر به‌ پارچه‌ نصب‌ نماييد. بين‌ آخرين‌ حلقه‌ از هر پيلي‌ با اولين‌ حلقه‌ از پيلي‌ بعد فاصله ‌اي‌ در حدود 22 سانتيمتر در نظر بگيريد.

8 . نوارهايي‌ پارچه ‌اي‌ به‌ عرض‌ يك‌ سانتيمتر و طول‌ 56 سانتيمتر براي‌ هر يك‌ از پيلي‌ها بدوزيد. مطابق‌ تصوير هر يك‌ از نوارهاي‌ پارچه‌ اي‌ را از 6 حلقه‌ ( يك‌ پيلي) عبور دهيد و با گره‌ محكم‌ كنيد و در آخر به‌ صورت‌ يك‌ پاپيون‌ كوچك‌ گره‌ بزنيد.

9 . يك‌ حلقه‌ برنزي‌ كوچك‌ در پشت‌ هر يك‌ از پيلي‌ها به‌ نوار پارچه ‌اي‌ بدوزيد و از اين‌ حلقه‌ ها براي‌ نصب‌ پرده‌ به‌ گيره‌هايي‌ كه‌ روي‌ چوب ‌پرده‌ قرار دارند استفاده‌ كنيد.

- براي‌ نصب‌ پرده‌ مي ‌توانيد رشته‌ اي‌ از طناب‌ به‌ رنگ‌ متناسب‌ با رنگ‌ پارچه‌ را از حلقه‌هاي‌ روي‌ پرده‌ عبور دهيد و آنها را به‌ صورت‌ حلقه‌ هايي‌ براي‌ نصب‌ پرده‌ به‌ گيره‌هاي‌ چوب ‌پرده‌ درآوريد.

- روش‌ ديگر اين‌ است كه‌ مي ‌توانيد از قلاب‌ هاي‌ فلزي‌ تزييني‌ براي‌ نصب‌ پرده‌ به‌ ديوار استفاده‌ كنيد.

+ نوشته شده در  85/03/30ساعت   توسط رضا احمدی  | 

طرز دوخت يك مدل پرده

در اين بخش، شما را با نحوه دوخت مدل پرده اي كه در شكل نشان داده شده است آشنا مي كنيم:

اين مدل پرده از دو قسمت تشكيل شده است:

1- پرده زير (دكور يا تمام پوشش)

2- پرده والان

1- پرده زير

الف – دكور:

براي دوخت پرده دكور مي توانيم از تور و پارچه استفاده كنيم . در هر دو صورت ، به اندازه عرض پنجره  5/1 تا 2 متر تور يا پارچه انتخاب مي كنيم و بعد از دوخت، هر تكه را به اندازه 50 يا 60 سانت چين داده و با گيره به ريل نصب مي كنيم. يا از خود تور يا پارچه 2 عدد كمر پرده و يا از كمر پرده هاي آماده جهت جمع كردن كناره ها استفاده مي كنيم .

ب- تمام پوشش:

در صورتي كه بخواهيم از پرده مورد نظر به عنوان دكور يا تمام پوشش استفاده كنيم بعد از انتخاب تور يا پارچه براي تور حداكثر 3 برابر عرض پنجره و براي پارچه 5/2 برابر عرض درگاه انتخاب مي كنيم و بعد از دوخت هر تكه را به اندازه نصف عرض درگاه چين داده و بعد از زدن گيره، پرده را به ريل نصب مي كنيم و 2 عدد كمر پرده كه هر كدام به اندازه نصف عرض درگاه باشد درست مي كنيم يا كمر پرده آماده خريداري مي شود و با گل ميخ انتخابي نصب مي شود .

پرده والان

براي دوخت و برش والان مورد نظر ، اول تور يا پارچه را حداكثر 3 برابر عرض درگاه در ارتفاع حداكثر 1 متر انتخاب مي كنيم و بعد پرده را دولا كرده و كناره كار را به ارتفاع مورد دلخواه علامت زده و وسط پرده را بين 30 تا 40 سانت كمتر علامت زده و مثل عكس زير برش مي زنيم.

1- بالاي كار

2- كناره كار

3- وسط كار

4- كناره كار

5- وسط كار

بعد از برش، پارچه را باز كرده و بعد از اتو كاري نوار پرده را دوخته و قسمت لبه والان را بعد از زيگزاك (يا لبه والان را يراق مي دوزيم يا لبه كار را نيم سانت تو زده و لبه دوزي مي كنيم)  و بعد از چين كشي  بعد از زدن گيره ، نصب و تنظيم چين مي كنيم.

+ نوشته شده در  85/03/30ساعت   توسط رضا احمدی  | 

پرده تاشو

وسايل موردنياز:
۱ـ پارچه و آستري
۲ـ تعدادي تركه چوبي به قطر يك سانتيمتر
۳ـ يك تخته چوب باريك به طول برابر عرض پرده، عرض ۵سانتيمتر و قطر ۲‎/۵سانتيمتر
۴ـ تعدادي حلقه فلزي (سه عدد براي هر يك از جيب هاي حامل تركه چوب).
۵ـ ماشين منگنه
۶ـ طناب پلي استرباريك
۷ـ گيره سنگين و قلاب
۸ـ چندپيچ حلقه اي
روش دوخت: روش دوخت اين نوع پرده مانند ظاهر آن بسيار ساده است، اين پرده ها از دولايه پارچه، پارچه اصلي و آستري، تشكيل شده است، براي اندازه گيري ميزان پارچه اصلي مورد نياز، ابتدا اندازه طول و عرض پرده آماده را با توجه به طول و عرض پنجره و فقط كمي بيش از آن در نظر بگيريد. عرض پارچه را به اندازه عرض مورد نظر براي پرده آماده به علاوه ده سانتيمتر جاي دوخت از دوطرف در نظر بگيريد و طول پارچه را به اندازه طول موردنظر براي پرده به علاوه ۳۰سانتيمتر محاسبه كنيد. اين ۳۰سانتيمتر براي جاي دوخت پايين پرده و روكش كردن تخته چوب مخصوص نصب پرده در بالاي آن منظور مي شود، براي محاسبه مقدار پارچه آستري ۴سانتيمتر به عرض مورد نظر براي پرده افزوده و طول آن را برابر با طول پارچه اصلي در نظر بگيريد. از پارچه آستري در حدود ۱۲سانتيمتر براي هريك از جيبهاي حامل تركه هاي چوبي كه به پرده دوخته مي شوند، موردنياز است.
براي محاسبه فاصله ميان جيبهاي حامل چوب ابتدا ده سانتيمتر از طول مورد نظر براي پرده كم كنيد. سپس تصميم بگيريد پرده در حالت بسته چند تا بخورد. از باقيمانده طول ۶ميليمتر به ازاي هر تاي پرده كم كنيد. در اينجا تعداد ۴ تا براي پرده در نظر گرفته شد. (۲۴=۶*۴) و جمعاً در حدود ۲‎/۵به ازاي ۴ تا بايد از طول پرده كم شود، سپس اندازه به دست آمده را بر دوبرابر تعداد تاي پرده در حالت بسته به علاوه يك، تقسيم مي كنيم، در اينجا براي ۴ تا خواهد بود ۹=۱+۲*،۴ اين رقم كه در شكل با حرف x نشان داده شده، فاصله اولين جيب از لبه پايين پرده خواهد بود، جيبهاي بعدي با جيب اول دوبرابر اين رقم فاصله خواهند داشت و ميان اين فواصل۶ميليمتر جاي جيب را در نظر مي گيريم.
طرز دوخت پرده
۱ـ پارچه اصلي را به صورتي كه پشت پارچه به طرف شما باشد، بر روي زمين پهن كنيد پرده را از دوطرف و لبه پايين ۵سانتيمتر به طرف بالا تا كنيد و اتو بزنيد. گوشه ها را به صورت مورب تو بگذاريد و پس دوزي كنيد.
۲ـ پارچه آستري را به صورتي كه پشت آن در زير و روي آن به طرف شما باشد، روي پارچه اصلي قرار دهيد و آن را از دوطرف و لبه پايين به اندازه اي تو بگذاريد كه ۱۲ميليمتر از پارچه اصلي از هر طرف ديده شود، لبه هاي تو گذاشته شده را اتو كنيد و آن را با پس دوزي به پارچه زير بدوزيد.
۳ـ جاي جيبها را روي آستر پرده با مداد خط كشيده وعلامتگذاري كنيد. دقت كنيد اين خطوط كاملاً با لبه پايين پرده موازي باشند.
۴ـ جيبهاي حامل تركه هاي چوبي را از پارچه آستري ببريد و هر يك را از عرض تا كرده اتو كنيد، سپس لبه باز جيب را از طول با چرخ خياطي بدوزيد. يكي از عرض هاي جيب را نيز به همين ترتيب بدوزيد و سر ديگري را بازبگذاريد.
۵ـ از پايين پرده شروع كنيد و جيبها را يكي يكي در امتداد خطوط علامتگذاري شده از طرف تا شده و بدون دوخت جيب وبه صورتي كه لبه دوخته شده جيب در پايين قرار بگيرد، با سنجاق ته گرد به آستر پرده متصل كنيد. سپس آنها را از لبه تا شده با چرخ خياطي به پرده بدوزيد.
۶ـ تركه هاي چوبي را به قطعات برابر با ۱۲ميليمتر كمتر از طول جيبها ببريد و هر يك را در يكي از جيبها قرار دهيد، سپس سرباز جيبها را پس دوزي كنيد و ببنديد.
۷ـ نصب پرده: تخته چوبي بايد دقيقاً به موازات خط بالاي پرده كه ۱۰سانتيمتر بالاتر از بالاترين جيب است، قرار بگيرد. در غير اين صورت پرده پس از نصب، درست در امتداد خطوط پنجره قرار نخواهد گرفت.
يكي از وجوه باريك تخته را روي خط بالاي پرده قرار دهيد و آن با دقت دوبار به طرف لبه بالاي پارچه بغلتانيد، سپس سر پارچه را با چسب يا منگنه به چوب متصل كنيد و آن را دوباره به طرف خط تعيين شده به عنوان لبه بالاي پرده بغلتانيد و باچندمنگنه در جاي خود ثابت كنيد. براي نصب پرده سه عدد پيچ حلقه اي را در امتداد حلقه هاي دوخته شده به پرده به تخته چوبي نصب كنيد. سپس يك پيچ حلقه اي ديگر نيز در فاصله ۲‎/۵سانتيمتري لبه پرده از طرفي كه طناب پرده آويزان مي شود به تخته پيچ كنيد، سپس سه رشته طناب هم اندازه ببريد و يك سر هر يك از آنها را به يكي از حلقه هاي فلزي كه به پايين ترين جيب در پشت پرده دوخته ايد، گره بزنيد، طنابها را بعد از عبور از حلقه ها به يك مهره سنگين متصل كنيد.
تخته چوبي را با استفاده از دوگونياي فلزي به ديوار بالاي پنجره نصب كنيد و با نصب يك قلاب به ديوار در وسط ارتفاع پنجره و در طرفي كه رشته هاي طناب از پرده آويزان هستند، هنگام جمع كردن پرده طناب را به قلاب ببنديد.
+ نوشته شده در  85/03/30ساعت   توسط رضا احمدی  | 

آموزش دوخت پرده ساده و زيبا

براي خانم ها اين امكان وجوددارد كه بسياري از كارهاي تزئيني منزل را شخصاً انجام دهند، يكي از اين كارهاي تزئيني، دوختن پرده اتاق هاست كه در خريد نوع پرده، نحوه برش و دوختن آن سليقه نقش اساسي دارد. هرچند بايد در اين زمينه آموزش هاي لازم داده شود تا كار انجام شده زيبا و خوش آيند جلوه كند.
براي آشنايي با دوخت پرده به هفت مرحله انجام اين كار اشاره مي كنيم.
۱ـ براي برآورد ميزان مواداوليه: ابتدا پنجره را اندازه بگيريد، براي برش پرده هاي يك لايه، بايد طول هر تكه برابر با طول كل پرده باشد. اگر پرده شما دوتكه است اندازه هرتكه بايد دو برابر متراژ اصلي باشد تا اندازه لازم براي چين خوردن را داشته باشد، براي حاشيه حدود ۱۲‎/۵ سانتيمتر و براي عرض حدود ۲۲‎/۵سانتيمتر درنظر بگيريد.
۲ـ حدود سه سانتيمتر از دوطرف پرده را با دوخت ساده به كناره هاي داخل پارچه بخيه بزنيد.
۳ـ تعداد بندهايي كه شما احتياج داريد بستگي به طول پرده دارد ولي براي هر ۹ سانتيمتر قراردادن يك بند لازم است.
ابعاد تمام بندها حدود ۴۵‎/۵ سانتيمتراست.
طرزدوخت:
دوعدد از اندازه موردنظر را برش دهيد، پارچه ها را از قسمت پشت روي يكديگر قراردهيد و به آرامي به صورت دوخت ساده به يكديگر بدوزيد، يك ميل بافتني را داخل بند آماده شده قراردهيد و آن را برعكس كنيد تا روي اصل پارچه به دست آوريد. حدود نيم سانت از انتهاي بند را به داخل فروكنيد و روي آن را به صورت ساده بدوزيد.
۴ـ پرده دوردوزي شده را روي سطح صاف قراردهيد و حدود ۱۲‎/۵ سانتيمتر از بالا به عنوان حاشيه پرده به داخل قراردهيد و آن را به صورت دولايه گردكنيد، سپس محل دوخت را با سوزن ته گرد علامت بزنيد.
۵ ـ از محل علامت زده شده شروع به دوخت لبه پرده كنيد، از بالا حدود ۱۲‎/۵ و از پايين حدود ۲۲‎/۵ سانتيمتر براي حاشيه درنظر بگيريد، اين قسمت را به داخل تا بزنيد و از انتها با دوخت ساده آن را به بدنه پرده متصل كنيد بعد از اتمام دوخت بالا و پايين، بندها را به صورت عمود بر اين لايه از هردو قسمت بالا و پايين بدوزيد.
۶ـ حاشيه موردعلاقه خود را به قسمت انتهاي پرده از سمت داخل بدوزيد.
۷ ـ بندها را به آرامي به قسمت بيروني چوب پرده گره بزنيد، بهتراست گره ها ازنوع پاپيوني باشد تا قدرت آويختگي بيشتري داشته باشد.
+ نوشته شده در  85/03/30ساعت   توسط رضا احمدی  | 

آموزش دوخت والان

دوختن پرده والان دار

والان های تخت

 

 

 

 

برای دوخت این نوع پرده به پارچه کمتری نیاز دارید و زمان دوخت نیز کوتاه تر است. این نوع پرده والان ساده را می توانید با تزئینات مدرن و امروزی یا سنتی همراه کنید. این والان یک تخته پارچه است که از چوب پرده جفتی عبور داده شده است. انتخاب نوع پارچه بستگی به سلیقه خودتان دارد. می توانید از پارچه های سنگین، از جنس پارچه های رومبلی با نقش های شاد یا از پارچه های توری و نایلونی دو لایه سبک و یا از پارچه های نخی گل دار، ابریشم خام، مخمل، یا از پارچه های جیر و چرم مصنوعی که به راحتی دوخته می شود استفاده کنید. همچنین می توانید پارچه های سوزن دوزی شده یا پنبه دوزی را به کار ببرید.

البته اندازه طول والان بستگی به اندازه پنجره اتاق شما دارد ولی بیشتر والان ها در اندازه 30 تا 35 سانتی متر هستند، چوب پرده ها را نصب کنید به طوری که فاصله بین آنها برابر با اندازه نهایی مورد نظر شما باشد. اندازه گیری نهایی طول پارچه پرده برای برش انداره چوب پرده را به اضافه دو سانت و نیم برای تا زدن حساب کنید. اندازه نهایی پهنای والان تخت شامل اندازه چوب پرده و برگردان به اضافه هفت سانت و نیم برای سجاف های کناری است.

والان بالونی

 

 

 

 

پرده با والان بالونی، همراه با پرده توری سایبان و دراپه، ظاهری زیبا و چشم نواز دارد. لبه های پائینی آویخته و جمع شده، به نظر پیچیده می آید ولی در حقیقت دوخت آن بسیار ساده است. در واقع این پرده ای ساده است که از چوب پرده عبور داده شده و بلندی آن به اندازه والان است. هر کدام از قالب ها یا گودی ها با استفاده از نوار پرده یا گره زدن ریسمان به حلقه های پلاستیکی در پشت پرده انجام می شود. این پرده والان دار بالونی را می توانید از چوب پرده یا تیرک پنجره رستوران آویزان کنید. برای باشکوه جلوه دادن این پرده دراپه، والان های بالونی را به بلندی حدود 70 سانتی متر بدوزید.

 

برای محاسبه اندازه بلندی پارچه، بایستی مقداری اضافه برای تا کردن لبه بالا و پائینی و دوخت درز در نظر بگیرید و برای پهنای پرده، اگر پارچه شما توری نازک و ظریف باشد، سه برابر اندازه طول پنجره و اگر پارچه ضخیم تر باشد، دو الی دو و نیم برابر و مقداری نیز برای تا زدن لبه های کناری پرده اضافه کنید.

 

والان پف دار:

 

 

 

 

 

 

 

این نوع والان را می توانید به همراه پرده اصلی، پرده توری آفتابگیر، سایبان و یا به تنهایی از پنجره آویزان کنید. اندازه برش طول پارچه پرده برابر است با اندازه نهایی والان به اضافه درز و جای عبور چوب پرده؛ و پهنای آن سه تخته پارچه برای پرده توری و یا پارچه از جنس حریر است. اگر پارچه شما قدری ضخیم تر است، دو برابر و نیم محاسبه کنید و ده سانتی متر برای دوخت سجاف های کناری اضافه کنید.

 

نحوه دوختن والان های بالونی (بادکنکی)

 

1- ابتدا سجاف های کناری و پایین پارچه پرده ای را تا بزنید، اتو کنید. سپس به اندازه مناسب که بتوان چوب پرده را از آن رد کرد تا بزنید و بدوزید.

 

2- اندازه های دلخواهتان را مشخص کنید. به طور معمول فاصله های قالب 20 تا 30 سانتی متر از یکدیگر است. نوار پرده را روی این فاصله ها می دوزیم. اگر بخواهید در طول پرده این فاصله ها پهن تر باشد، باید قالب ها به فاصله های 40 تا 60 سانتی متر دوخته شود.

 

3- چندین نوار پرده را به طول 60 سانتی ببرید و در سر جای خود روی پرده بدوزید. ریسمان را از دو سر بکشید تا جمع شوند، بعد ،گره بزنید. اضافی ریسمان نوار پرده را توی گودی والان بگذارید.

 

نحوه دوختن والان های صاف

 

 

 

 

 

- لبه های پارچه پرده ای را به اندازه 5/1 سانتی متر تا کنید. لایی بچسبانید و اتو کنید. لبه بالا و پایین پارچه را تا بزنید و به پهنای اندازه چوب پرده جا بگذارید و چرخ کنید.

 

- چوب پرده را عبور دهید. برای تزئین از روبان ابریشمی خیلی محکم و کلفت استفاده کنید و آن را بر روی جای دوخت کوک بزنید و بدوزید.

 

نحوه دوخت والان پفی

 

1- سجاف های کناری را تا بزنید. لبه بالایی را به اندازه 5/1 سانتی متر تا کنید و اتو بزنید. سرتاسر طول لبه تا زده شده را دو ردیف موازی در زیر لبه قسمت تا شده بدوزید جای عبور چوب پرده کامل می شود.

 

2- چوب پرده را عبور دهید و والان را نصب کنید. پرده را بکشید و مرتب کنید. اگر به نظر می رسد که شـفـل است و می خواهید پفـفف پرده بیشتر باشد آن را با کاغذ پوستی یا کیسه های پلاستیکی خشکشویی پر کنید.

 

+ نوشته شده در  85/03/29ساعت   توسط رضا احمدی  | 

نکته هاى مفید درباره پرده

 

 

 

 

 

 

پرده از جایگاه مهمى در دکوراسیون هر فضایى برخوردار است و بخش چشمگیرى از سطوح دیوارها را اشغال مى کند. برخى پرده را لباس خانه مى دانند از این رو دانستن نکته هاى ظریف اما مهم درباره انتخاب پرده مى تواند شما را در تهیه پرده مناسب براى منزلتان یارى دهد.


در هر خانه پنجره هاى متعددى در ابعاد و به اشکال مختلفى وجود دارند که هر یک باید با پرده اى متناسب با ویژگى هاى خاص خود پوشانده شوند. هنگامى که قصد دارید پرده اى براى یک پنجره انتخاب کنید باید مدلى را برگزینید که هم به لحاظ زیبایى و هم از نظر کاربردى براى آن پنجره و دکوراسیون اطرافش مناسب باشد. مدل پنجره خود یکى از عوامل متعددى است که در انتخاب پرده باید در نظر داشته باشیم. بلندى یا کوتاهى، عریض بودن یا باریکى پنجره، نحوه بازوبسته شدن آن و چگونگى و محل قرار گرفتن آن در دیوار برخى از اطلاعاتى هستند که تصمیم گیرى ما درباره مدل پرده را تحت تاثیر قرار مى دهند. مدل انتخابى شما براى پرده باید امکان بازوبسته شدن راحت پنجره ها و درهاى شیشه اى را فراهم کند و مدل پرده نباید موجب ایجاد اشکال و مزاحمت در این امر شود. به عنوان مثال براى پنجره هایى که روبه داخل باز مى شوند، باید چوب پرده اى بلندتر از عرض پنجره در نظر گرفت تا بتوان هنگام نیاز به بازکردن پنجره، پرده ها را کاملاً به دو طرف پنجره هدایت کرده و جمع کرد. به این ترتیب پنجره آزادانه بازوبسته مى شود.


زمانى که پنجره در فرورفتگى دیوار قرار گرفته است مى توان پرده را درون این فرورفتگى و یا بیرون از آن نصب کرد. اما نصب پرده در داخل فرورفتگى و در نتیجه فاصله بسیار کم آن با پنجره اگرچه به زیبایى پرده و پنجره مى افزاید اما مانع عبور بخش اعظم نور  شده و فضا را تاریک مى کند. همچنین در این صورت پرده باید از ابعاد قاب پنجره پیروى کند. در مقابل نصب پرده در بیرون از قاب فرورفتگى دیوار این امکان را به ما مى دهد که پرده را به طور کامل به دوطرف پنجره کشیده و جمع کنیم و در مواقع لازم از نور بیشترى بهره مند شویم و همچنین مى توانیم بنا به سلیقه خود و متناسب با دکوراسیون اتاق از پرده هاى بلند براى پنجره هاى کوتاه نیز استفاده کنیم. اگر در زیر پنجره رادیاتور شوفاژ نصب شده است بهتر است آن را با پرده به خصوص اگر پرده ضخیم باشد بپوشانیم. زیرا در زمستان مانع انتشار گرما در محیط اتاق خواهد شد.


در چنین مواردى مى توان از یک پرده بلند دوتکه و در صورت تمایل والان از جنس آن استفاده کرد که در دو طرف پنجره جمع مى شوند و در قسمت وسط از یک سایبان که در مواقع لازم بسته شده و پنجره را مى پوشاند بهره گرفت.


چنانچه بودجه محدودى در اختیار دارید انتخاب مقدار بیشترى پارچه ارزان قیمت بهتر از مقدار کمترى پارچه گران قیمت است. زیرا از پارچه بیشتر مى توان پرده اى پرچین تر دوخت و پرده پرچین تر همواره نمایى زیباتر خواهد داشت.


دوخت پرده هاى دولایه از پارچه هاى رنگین به اتاق هایى که طراحى و دکوراسیون رنگینى دارند زیبایى بیشترى مى بخشد. این پرده ها را به صورتى جمع کنید که لایه زیرین نیز دیده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در اتاق هایى که از نور شدید آفتاب برخوردارند در زیر پرده از سایبان استفاده کنید و چنانچه از پرده هاى رنگین استفاده مى کنید یک آسترى در زیر پرده نصب کنید تا از رنگ پریده شدن پارچه اصلى پرده بر اثر شدت نور آفتاب جلوگیرى کند. این آسترى ممکن است به پشت پرده دوخته شود و یا از چوب پرده دیگرى در زیر آن آویزان باشد، دوخت آسترى به پشت پرده اصلى همچنین موجب سنگین تر شدن پرده و زیباتر شدن نماى ظاهرى آن مى شود. اما آسترى هاى جدا موجب دیرتر کثیف شدن پرده اصلى مى شوند زیرا دوده اى که از شکاف پنجره به داخل راه مى یابد جذب کرده و مانع رسیدن آن به پرده اصلى مى شوند.


اگر به خانه دیگرى نقل مکان مى کنید و پرده هاى قبلى شما براى پنجره هاى خانه جدید کوتاه هستند مى توانید با افزودن نوارهایى از پارچه اى به رنگ متناسب به پائین پرده و دوخت والانى از این پارچه ارتفاع آن را به میزان دلخواه برسانید.

 

+ نوشته شده در  85/03/29ساعت   توسط رضا احمدی  | 

آموزش دوخت پرده

تا به حال از خرده پارچه های بی مصرف برای دوخت پرده استفاده کرده اید؟ در این بحث دوخت پرده چند تکه را آموزش خواهیم داد.


روش دوخت


۱ـ برای محاسبه میزان پارچه مورد نیاز ابتدا پنجره را اندازه بگیرید، سپس برای لبه های پرده حدود ۱۶ سانتیمتر به طول ۱۰ سانتیمتر به عرض اضافه کنید (اندازه درازای پرده به عنوان طول مستطیل محاسبه می شود) برای پرده ای با اندازه معمولی حدود ۲ برابر عرض آن را در نظر بگیرید و برای چین خوردن بیشتر پرده ۳ برابر اندازه عرض را در نظر بگیرید.


۲ـ برای برش ها، اندازه هر برش باید دقیقاً برابر با پهنای مورد نظر باشد به علاوه ۳ سانتیمتر (برای لبه های بالایی و پایینی) برای دوخت به تکه های دیگر اضافه شود.

برای تقسیم بندی پارچه به تکه های مختلف به صورت دلخواه عمل کنید، اگر پرده چهار قسمت دارد به همان نسبت طول پرده را تقسیم کنید، در این مدل طول پرده به شش قسمت مساوی تقسیم شده است.


۳ـ حال، تمام تکه های برش خورده را به وسیله سوزن ته گرد به یکدیگر متصل کنید.


۴ـ برای دوخت قسمت نوار پرده و تقسیم بندی پرده را روی سطح صاف پهن کنید و با استفاده از خط کش و مدادرنگی هر ۱۰ سانتیمتر را یک علامت کوچک بزنید، بعداز دوخت نوار پرده در هر ۱۰ سانتیمتر یک عدد گیره پرده نصب کنید.


۵ـ برای قسمت پشت کار برای ظاهر بهتر دوخت، از یک آستر استفاده کنید، تکه ها را از ۱/۵ سانتیمتر پایین و ۱/۵سانتیمتر بالا روی هم قرار دهید و شروع به دوختن تکه ها به یکدیگر کنید.

بعد از اتمام دوخت تکه ها به یکدیگر گوشه های پرده را که به عنوان حاشیه در نظر گرفته بودید با کوک زیکزاک به سمت داخل پس دوزی کنید.


۶ـ حال نوبت به دوخت قسمت پشت کار می رسد، قسمت آستررا بافاصله حدود یک سانتیمتر از طرفین روی کار قرار دهید و آن را با دوخت ساده به قسمت اصلی پرده متصل کنید.


۷ـ برای نصب نوار پرده ابتدا نوار مورد نظر را انتخاب کنید، بعد از دوخت آستر پرده آن را روی قسمت آستر قرار داده و با چرخ دور آن را به صورت ساده چرخ کنید.

+ نوشته شده در  85/03/29ساعت   توسط رضا احمدی  |